rss
twitter
    Ne mutlu Türküm diyene!

Almazbek Atambayev'den Kırgızca Açıklaması

Almazbek Atambayev

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Kırgızca'nın kullanımının yaygınlaştırılması için çaba harcanacağını belirterek, "Yaşadığımız devletin dilini ve kültürünün bilmemek utanç vericidir" dedi.

Atambayev, Kırgızistan Güvenlik Konseyi'nin başkent Bişkek'teki toplantısına katılarak açıklamalarda bulundu.

Kırgız dilinin önemine değinen Atambayev, "Dil, ülkenin geleceği ile ilgili orantılıdır. Dilimizi bilmeliyiz. Devlet kendi diline sahip çıkmazsa veya saygı duymazsa, olmaz. Kırgız dili, çok uluslu halkımızın temelidir ve istikrarıdır" dedi.

Almazbek Atambayev, Rus dilinin kullanılmadığı bazı bölgelerde ve köylerde yerel bürokrasinin tamamen Kırgız dilinde yapılmasına yönelik meclis kararının yerli ve yabancı basında geniş yankı uyandırdığını anımsatarak, "Bunlar, Kırgızistan'ı bir geçici üs, bir kariyer merdiveni olarak gören ve ileriki dönemde terk etmeye hazırlanan bazı kişilerin abartmasıdır. Rusya'ya taşınan bazı vatandaşlarımızın oraya götürdükleri eşyaları ve mal varlıkları, oradaki halkı bile şaşırtacak düzeydedir" diye konuştu.

"Yaşadığımız devletin dilini ve kültürünün bilmemek utanç vericidir" diyen Atambayev, Rus dilinin de ülkede geliştirilmesine büyük önem vereceklerini, Rus dilinin kendilerinin ve nesillerinin geleceği ve dünya arenasında tanıtılmasında ve dünya kültürlerin öğrenilmesinde gerekli bir dil olduğunu kaydetti.

Kırgız dilinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılması için çaba harcanacağını vurgulayan Atambayev, "toplumda kin ve nefret tohumu eken şoven, kışkırtıcı ve aşırı milliyetçi görüşler" için de uyarıda bulundu.

Atambayev, 2010 yılında ülkenin güneyinde yaşanan etnik olayların ülkede bir kez daha tekrarlanmayacağını, "iktidarının devrileceğini, gerginliklerin çıkacağını" düşünenlerin yanıldıklarını, ülkenin kaderiyle oynanmasına kimseye izin verilmeyeceğini, bundan sonra sadece kanunlara göre yaşayacaklarını dile getirdi.

Kırgızistan'da 3 yıl önce yaşanan halk devriminin ardından farklı bölgelerde etnik gerginlikler yaşanmıştı. Yeni yönetim, etnik gerilimlerin önüne geçmek için "milli birlik ve etnik ilişkileri konsepti"ni geliştirmişti.

Söz konusu konseptin Kırgızistan Güvenlik Konseyi'nde onaylanmasının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

0 yorum: